Co to jest obracarka roli?

Obracarka roli to ogólna nazwa na mobilny wózek do bel służący do obracania, manipulowania, przekręcania, przewracania, a także transportu roli. Rolka, która czasami bywa nazywana bobiną, z reguły jest rolą papieru lub folii, ale często także materiału typu włóknina lub laminat w zwojach rolkowych. Wózki uniwersalne do rolek mogą posiadać trakcję ręczną, a pozostałe ruchy odbywają się hydraulicznie poprzez odpowiednie dźwignie lub przyciski. To są z reguły manipulatory do obracania lub transportowania rolek o niewielkiej wadze – do 250 kg. Przy cięższych rolkach czy bobinach (powyżej 250 kg) należy już używać manipulatorów do roli, które są w pełni elektryczne. Takie maszyny manipulacyjne mają wbudowany akumulator (najczęściej żelowy), który umożliwia pracę obracarką przez jedną zmianę roboczą (ok. 8 godzin). W momencie, gdy manipulator się rozładuje, należy go podpiąć do gniazdka sieciowego i naładować.

Poznaj zalety obracarek do roli.

Jak inaczej nazywane są obracarki?

Obracarki roli mogą mieć zatem różne nazewnictwa typu: wózek manipulacyjny, manipulatory rolek, przewracarki roli, manipulatory bobin, wózki do roli czy odwracarki roli. Jednym z najczęstszych przykładów wykorzystania obracarek roli jest podjęcie bobiny z palety transportowej i przenoszenie rolki w odpowiedniej pozycji (z reguły w poziomie) do np. maszyny drukującej lub pakującej.

Obracarka roli z trzpieniem

Obrotnice beczek mogą podejmować bobinę poprzez trzpień rozprężny wsuwany w gilzę rolki (np. obracarka Toppy Aspo) lub poprzez zaciśnięcie chwytaka na zewnętrznej powierzchni rolki (np. obracarka Toppy Web). Zakres ciężarów obsługiwanych rolek wynosi: od 50 do nawet 2500 kg.

Jak wybrać właściwą obracarkę roli?

Aby dobrać odpowiednią obracarkę roli, należy znać podstawowe parametry rolki, bobiny lub roli materiałowej, czyli średnicę, szerokość nawoju oraz ciężar rolki. Poza tym należy wiedzieć, jakie operacje chcemy wykonywać naszym wózkiem do obsługi bel. Warto zapoznać się także z zaletami obracarek. Czy zdejmowanie rolki, która jest ustawiona pionowo (na średnicy rolki) z palety i obrócenie jej o 90 stopni i wstawienie do maszyny? A może odwrotnie: zdjęcie z maszyny rolki ułożonej w poziomie i postawienie jej na średnicy na paletę. Aby dobrać odpowiednie obracarki beczkowe, trzeba też wiedzieć, na jaką wysokość podnosimy naszą rolkę. Czy tylko wstawić na paletę lub do maszyny, czy też może piętrować rolki i układać je na regale lub jedna na drugiej? A może nie trzeba wcale obracać rolki, a jedynie przetransportować ją wózkiem do obsługi belownicy w pozycji pionowej lub poziomej?

Szeroki wybór manipulatorów roli w naszej ofercie

Firma Redux posiada wielu dostawców obracarek roli i dobiera obrotnice do beczek pod konkretne potrzeby. Także nawet, jak na naszej stronie nie znajdą Państwo odpowiedniej dla siebie propozycji manipulatora do rolek lub wózka do transportu rolek, to nie znaczy, że nie posiadamy takiego sprzętu. Proszę do nas pisać lub dzwonić, a wspólnie wybierzemy najlepszą obracarkę rolek i wywrotnicę beczek.

Parametry techniczne obracarek roli

Nasze obracarki roli i wózki do beczek spełniają preferencje wymagających odbiorców.

Opisy poszczególnych urządzeń znajdują się powyżej: (należy kliknąć odpowiednie zdjęcie obracarki rolek).